WIELKIE SPRZĄTANIE

Gra dla dzieci, już trzylatki są w stanie opanować zasady, równocześnie gra wymaga nieco planowania, taktyki i umożliwia interakcję między graczami.

OPIS GRY

 

Opis:
W parku jest strasznie brudno, wszędzie leżą stare butelki, plastikowe torebki, puszki i gazety. Trzeba to wreszcie posprzątać. Dzieci obiecały pomóc, żeby park znowu był czysty i ładny. Wzięły więc worki na śmieci i zaczęły sprzątanie, pomyślały nawet o tym, żeby śmieci wrzucać do odpowiednich koszy.

Przygotowanie do gry.
Żetony śmieci należy rozłożyć na planszy, symbolem do dołu, na każdym polu w parku. Każdy gracz, bierze jedną figurkę i odpowiadający jej kolorem worek na śmieci. (Żetony w czterech kolorach przedstawiają symbole śmieci w czterech kategoriach: papier, szkło, metal i plastik)

Cel gry. 
Celem gry jest zebranie wszystkich śmieci z parku i wrzucenie ich do odpowiedniego kosza na śmieci (kolorowe pojemniki do sortowania śmieci). Gracz który uprzątnie największą liczbę śmieci wygrywa grę.

Przebieg gry.
Gracz rzuca kostką i przesuwa swoją figurkę na dowolne pole w parku lub kosz w wylosowanym kolorze. Jeśli na kostce wypadnie pole z czterema kolorami, gracz przesuwa pionek na dowolne pole, jeśli wylosuje pole czarne to traci kolejkę i pozostaje w tym samym miejscu. Nie można przesunąć pionka na pole lub kosz, gdzie stoi już inny gracz. 

Zbieranie śmieci w parku:
Jeśli gracz przesunął swój pionek na pole w parku, na którym znajduje się żeton śmieci, to zabiera go i umieszcza w swoim worku. Każdy worek ma miejsce na trzy żetony. Jeśli gracz nie ma wolnego miejsca w worku, wtedy nie bierze żetonu i kończy turę.

Wyrzucanie śmieci do kosza.
Jeżeli gracz przesunął swój pionek na pole kosza na śmieci i ma w swoim worku odpowiedni żeton lub żetony śmieci, wtedy może wrzucić te żetony do kosza. Wyrzucone żetony umieszcza w swoim kubeczku, by na końcu gry można było podliczyć punkty. Jeżeli gracz przesunął się na pole kosza, jednak nie ma odpowiednich żetonów, wtedy nie wyrzuca śmieci i kończy turę.

Koniec gry.
Gra kończy się gdy na planszy w parku nie ma już żadnych żetonów śmieci i przynajmniej jeden gracz ma pusty worek na śmieci. Żetony śmieci pozostające w workach pozostałych graczy w momencie zakończenia gry nie są wliczane do ich punktów. Zwycięża gracz, który uprzątnął (wrzucił do kosza) najwięcej śmieci.

KONTAKT

 

Damian Skiba

E-mail: skoob@o2.pl